فعالیت های کلیشه ای و دستوری چاره کارفرهنگ سازی اقامه نماز نیست!

پرسش های اساسی:

وضعیت نمازخوانی در کشور چگونه است؟

آیا جامعه ما را می توان جامعه ای نمازخوان دانست؟

شاخص ها و معیارهای نمازخوان بودن جامعه اسلامی چیست؟

و آیا چنین شاخص هایی تدوین شده است؟

وضع نماز در میان نسل نو چگونه است؟

برگزاری نمازهای جماعت در دستگاهها و مدارس چه میزان در نمازخوان کردن افراد

تاثیر دارد؟

آیا برنامه جامع فرهنگ سازی اقامه نماز از خانه تا دانشگاه وجود دارد؟

قرارگاه فرهنگی کشور برای فرهنگ سازی اقامه نماز در کشور چه می کند؟

متولی فرهنگ سازی اقامه نماز در نهاد خانواده کدام نهاد و سازمان است؟

گام های اساسی دولت در فرهنگ سازی اقامه نماز چیست؟

برنامه راهبردی ستاد اقامه نماز در فرهنگ سازی اقامه نماز در برنامه ششم چیست؟

 

بارها در نشست ها و مصاحبه ها از سوی متولیان و مدیران فرهنگی کشور در پاسخ به این پرسش که وضع و حال نمازخوانی در کشور چگونه است؟! پاسخ های متفاوت می شنویم.

برخی به طور مطلق بر این باورند که وضع نماز در جامعه اصلا وضع خوبی نیست. به این معنی که بی نماز در جامعه زیاد است.و بعضی هم مدعی اند ، پژوهش های میدانی نشان می دهند که از منظر نمازخوانی وضع جامعه خوب است.

و گروه سومی نیز بر این باورند که ازمنظر سخت افزاری فعالیت های قابل قبولی وجود دارد ولی به لحاظ نرم افزاری و فرهنگ سازی علیرغم تلاشهای خوبی که صورت گرفته است هنوز تا نقطه مطلوب رسیدن به یک جامعه نمازخوان فاصله زیادی وجود دارد.

ومتاسفانه هیچ گروهی منابع و مبانی و مستنداتی از این اظهارات اعلام نمی کنند.

پر واضح است تا زمانی که شناخت لازم از ظرفیت های کشور و اشراف علمی بر وضعیت نمازخوانی جامعه وجود نداشته باشد و از سوی دیگر نهاد متولی اقامه نماز نیز به تدوین یک برنامه جامع و راهبردی و بلند مدتی در زمینه فرهنگ سازی اقامه نماز نرسیده باشد ،فعالیت های موج آفرین و مقطعی و پاره پاره هرچند متنوع و متکثر نخواهیم توانست به دستاوردهای مطلوب که جامعه اسلامی انتظار آن را دارد و رهبری امت بارها بارها در پیام های خویش به اجلاس های سالانه نماز به صراحت یادآوری کرده اند،برسیم.

رهبری امت در اخرین پیام به اجلاس سال93 از متولیان اقامه نماز می خواهند از محصول و نتیجه این همه فعالیت و برنامه و تلاش مستمر پرده برداری شود.

« اکنون نوبت آن است که محصول این تلاش ارزشمند، در ترازوی نگاهی واقع‌بین، سنجیده شود؛ چه در رفتار مخاطبان که به گزاردن نماز و سبک نشمردن آن فراخوانده شده‌اند، بویژه جوانان و نو رسیدگان؛ و چه در مواظبت بر کیفیت نماز و خشوع و حضوری که روح و جوهر این عمل صالح رحمانی به شمار میرود؛ و چه در مسئولیت‌شناسی کسانی که به وظائفی در این راه موظف گشته‌اند، همچون ساختن و پرداختن مساجد، یا ترتیب دادن نماز در مدارس و دانشگاهها، یا فراهم آوردن فرصت برای نمازگزار در سفرهای زمینی و هوائی، یا در بهره‌گیری از شیوه‌های هنری در ترویج نماز در رسانه‌های تصویری و صوتی، یا در تولید مقاله و کتاب در تبیین زیبائیهای این عمل کوتاه و پر مغز ...؛ و چه در زمینه‌های دیگری که وظائفی در آنها بر عهده‌ی مسئولانی نهاده شده است.»

دغدغه مندی و دلسوزی و پر تلاش بودن در انجام فعالیت های فرهنگی امتیاز بی نظیر و ارزشمندی به شمار می آید که عقلای قوم آن را نیکو می شمارند .لیکن شناخت جنس فعالیت فرهنگی و جنس نماز و الزامات فعالیت های ترویجی و تبلیغی  لازمه جدا ناشدنی همه کسانی است که در این مقوله سهل و ممتنع مسئوولیت دارند و به عنوان نماینده حاکمیت بر این امر نظارت می کنند.

جای بررسی و نقد برنامه ها و فعالیت های اقامه نماز  در دستگاههای اجرایی و   سازمان های فرهنگی و مذهبی و حتی خودِ نهاد متولی اقامه نماز  چه از نگاه بیرونی و چه از منظر نخبگان بیرونی خالی است.

این که طرح نظام جامع ارزیابی اقامه نماز چند سالی است در قالب سیستم گزارش گیری و عمدتا خود ارزیابی اجرا و عملیاتی می شود و بازررسی های میدانی محدود نیز وجود دارد عملا به مقوله فرهنگ سازی کمک شایانی نکرده است.

بیم آن می رود که این فرایند گزارش گیری در دراز مدت متولیان امر را از پرداختن به آنچه مقصد و مقصود بوده است باز دارد.و تلاشگران با انگیزه را فشل و سست کند و بی تلاشان مدعی را در قالب های گزارشی و آماری اسیر و سرگردان نماید.

آنچه در پیام رهبری آمده است ،هدف از فعالیت ها در نهایت صلاح و فلاح امت در سایه شناخت نماز ، اقامه نماز و عمل به آموزه های نماز است. و سرانجام بر افروختن چراغ همیشه پر فروغ نماز در خانه ی دلهاست.

اکنون پس از بیست و پنج سال متولیان نماز فعالیت های خود را به دور از روزمرگی و شتاب زدگی و ملاحظات و مصلحت ها مورد ارزیابی واقع بینانه و علمی قرار دهد و برای پاسخ به پرسش های بالا با همان نگاهی که رهبری تبیین کرده اند (علمی و واقع بینانه) به فرهنگ سازی واقعی  اقامه نماز بپردازد؟

و از خود بپرسد برای رسیدن و تحقق حداقلی این هدف چه راهبردی در دراز مدت اتخاذ کرده است؟!

 

**********

خبرهای خوش قنوت

مجموعه گنجینه پرسش و پاسخ های نماز در بخش «صفحات ویژه»

با طرح سوالات کاربردی و ارائه راهکارهای عملی در حوزه های مختلف نماز

در دسترس دوستان عزیز قرار گرفت

***********

صفحه «قنوت سپیده دم» در آپارات

دانلود بهترین نکات آموزشی و علمی

در باره نماز


/ 1 نظر / 110 بازدید
mozhdeh

هد آید به سرم باز بگویم گذرد ... وای از این عمر که با میگذرد ، میگذرد ... [گل]