قنوت سپیده دم
پایگاه اختصاصی سید محمد عبداللهی 
قالب وبلاگ
سایت های مفید
پیوندهای مفید

نماز و نکته های پزشکی

در اصطلاح لغوي مردم كرمان ( بويژه در گويش سيرجاني ) از بيماري گواتر تروئيد ، با عنوان غمباد (غم + باد ) نام برده مي شود . چرا كه تجربه به آنها نشان داده است اين بيماري كه تظاهر عمده آن به صورت بزرگي منتشر غده تيروييد است بيشتر در اضخاص بروز مي كند كه در معرض غم و غصه و ناراحتي بيشتري در طول زندگي خود بوده اند !

 

   اين باور قديمي كرمانيان ، توسط منابع علمي جديد نيز تا حدودي تأييد مي شود . چرا كه طي ساليان دراز ، پزشكان بروز پركاري تيروئيد را متعاقب ناراحتيهاي هيجاني ، استرس و شوك هاي مختلف ، گزارش كرده اند . استرس هاي هيجاني متفاوتي ممكن ايت با بروز پر كاري تيروئيد همراه باشد ، مثلا داغديدگي ، گرفتاريها و بحرانهاي زناشويي ، نگراني خانوادگي و مالي ، تصادف و غيره .

 

   هر چند كه عوامل مختلفي بصورت پديده هاي زنجيره اي  و پي در پي ، در تيرو.ئيد بيماري ايجاد مي كنند. ولي شواهد قوي نشان مي دهد كه استرس هاي رواني – اجتماعي و گرفتاريهاي هيجاني مي تواند اثر آشكار ساز در شروع بيماري داشته باشد .

 

   بنابراين هر عاملي كه سبب تخفيف و كاهش استرس ها شود ، مي تواند بعنوان پيشگيري كننده از برخي بيماريهاي غده تيروئيد مطرح گردد.

 

   تلقين هاي اميد بخش و زندگ ياز توأم با نماز كه در صورت حضور قلب و توجه به مفاهيم نماز تجلي مي كنند ، به نمازگزار حس همه جانبه رواني را هديه مي دهد كه در شماره گذشته به اختصار پيرامون آن سخن گفته ايم . در اينجا نيز بد نيست اشاره كنيم ، در پاييز 1994 يك پزشك محقق آمريكايي به نام ارنست – لي – رسي  پس از سالها تحقيق به پيشنهاد مقوله اي به نام پزشك انساني پرداخته است كه در آن احساس بعنوان پل ارتباطي ميان جسم و روح معرفي شده است .

 

   بدين معنا كه اين محقق آمريكايي و همكارانش به اثبات رسانيده اند كه روان از طريق تصورات و احساسا ت انسان بر روي  ژن ها تأثير مي گذارد و انقلاب نوين كه متحول كننده عرصه علم خواهد بود ، ورود احساس و روان در دنياي پزشكي است .

 

   بدين ترتيب روح و روان قدرتمند نمازگزار مي توان پيشگيري كننده و حتي درمانگر بسياري ار بيماريهاي جسمي ( از جمله بيماريهاي تيروئيد ) باشد .

 

*******

نهمين مسابقه بزرگ تاليف کتاب نماز

(جوانان نويسنده و نويسندگان جوان )

[ سه‌شنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸٥ ] [ ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ ] [ سید محمد عبداللهی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

از دست و زبان که برآید-کزعهده شکرش به درآید-بنده همان به که زتقصیر خویش-عذر به درگاه خدای آورد-ور نه سزاوار خداوندیش کس نتواند که به جای آورد. ******************************* مطالب صفحات ویژه را دریابید.این مطالب برای پژوهشگران و علاقه مندان به معارف عمیق اسلامی ایجاد شده است. آماده پاسخگویی سوالات دوستان هستیم شماره تلگرام09218305249
موضوعات وبلاگ
بایگانی مطالب
امکانات وب

a