قنوت سپیده دم
پایگاه اختصاصی سید محمد عبداللهی 
قالب وبلاگ
سایت های مفید
پیوندهای مفید

 

وجود تو همه خاک است و خاشاک

برون انداز از خود جمله را پاک

برو تو خانه ی دل را فروروب

مهيا کن مقام و جای محبوب

چوتو بيرون شوی او اندر آيد

به تو٬بی تو جمال خود نمايد

*****

                                                   نماز و كتب درسي و...

 

                 سخنی کوتاه (يا درد دل) آقای سيد محمد سيد محمدی يکی از جوانان دردمندی

 

               استكه  گفته اندانشاء ا... مورد توجه عملي ستاد اقامه نماز و آموزش و پرورش قرار گيرد.

 

   اي كاش در مهد كودكها  مربيان ما به كودكانمان ركوع   . سجود . قنوت و صفوف منظم نماز جماعت را  با نشان دادن تصوير مرتبط و گنجاندن در بازيهاي كودكانه آموزش مي دادند.

 

       ای  کاش  مسئله های ریاضیم رنگی از نماز داشت یک بارهم نگفتیم2 رکعت نماز صبح حسن با 4 رکعت نماز ظهرش جمعا چند رکعت می شود .

 

      ای کاش در کتاب جغرافیا  درس جهت شناسی را به شمال وجنوب ومغرب ومشرق ختم نمی کردیم بلکه اهمیت جهت یابی رادرمسئله قبله وبحث نماز نیزمطرح می کردیم .

 

      ای کاش کتاب اجتماعی من درسی بعنوان نماز می داشت . واجتماع رادرنماز جماعت بررسی می کرد .وجلوه های  زیبایی از همدلی ویکرنگی رابرای یک اجتماع الگو می گرفت.

 

      ای کاش درکتاب علومم هرگاه بحث بهداشت به میان می آمد مسئله ی وضو وطهارت در نمازبیان
 می شد.وفقط به شستن دست وصورت با آب گرم وصابون  بسنده  نمی کردیم.

 

      ای کاش در کتاب هندسه ام حتی برای یک بار هم شده حالتهای هندسی خطوط را باحالتهای موجود در نمازمثل   ایستادن(قیام) به عنوان خط راست رکوع به عنوان خط شکسته وسجده به عنوان خط منحنی به همراه شکل مثال زده می شد .   

     ای کاش هر گاه کتابهای روانشناسی را مطالعه می کنیم حداقل به یک درس  به عنوان آثار نماز و
تا ثیر پربارآن بر فکر و روان انسان برمی خوردیم. و مسئله طمانینه و آرامش قلبی در نماز و نقش موثرآن بر روح و جسم مورد بررسی قرار می گرفت .

 

     ای کاش معلم ورزشم درباره این که قیام و رکوع و سجود چه تاثیراتی را از  نظر حرکتی بر روی  دست و پا و کلیه اندام بدن و عضلات ومفاصل سیستم گردش خون و گوارش می گذارد ما را آگاه می کرد . و بهترین تست  سلامتی اندام و اعضاء را در بجای آوردن صحیح حرکات نماز و حالتهای آن درقیام رکوع وسجودازما
می گرفت .وهرگاه دریکی از این حالتهای نماز بدلیل اسیب دیدگی شکل داشتیم .انگیزه ای می شدکه خودمان رابرای بجای اوردن صحیح حرکات وارکان نماز وتکرار مستمر وپنجگانه آن درشبانه روزمصمم شویم که
 آسیب دیدگی خودرامرتفع کنیم وشاهد بهبود مرحله به مرحله خودمان باشیم .

 

      ای کاش درکتاب قرآن مجید مدارس آیات مربوط به نماز ویا درس بعنوان نماز درقرآن وجود می داشت ودرآن آیات مربوط به نماز،تعدادانها به شرح نزولشان همراه با معنی وتفسیرآنها بیان می شد وازآنجا که قرآن کلام خداست ،اهمیت نماز رادر تا ثیرمثبت آن به سرنوشت انسان از زبان خداوند متعال درآن درس گوشزدمی کرد.

 

      اي كاش در روزهايي مثل عاشورا.تاسوعا.اربعين حسيني(ع) و 28 صفر روز رحلت يپامبر اعظم(ص) اسلام و امام حسن مجتبي(ع) و روز شهادت هشتمين اختر تابناك ولايت و امامت هيئت هاي عزاداري در هنگام اذان .با اذان دسته جمعي بدون تشريفات ديگر در خيابان ها نماز را بصورت جماعت برنامه ريزي مي كردند.

 

     اي كاش در پارك ها و بوستان هاي تفريحي سكوهايي براي اقامه نماز در كنار گلها ودرختان سرسبزاحداث مي شد.

 

      اي كاش نداي ملكوتي اذان بلال گونه از همه جا به گوش مي رسيد و بازار ما هنگام شنيدن اذان بازار را رها مي كردند و در جاي جاي بازار با عطر نماز جماعت فضا را معطر مي ساختند.

 

      وکلام آخر

 

     ای کاش نمازاین فریضه آسمانی فقط بعنوان درسی که درکتاب معارف ویا دینی مدارس ابتدایی،راهنمایی ومتوسطه مطرح شده نمی بود بلکه برای شناخت بهتر ستون دین ( نماز) که میتواند انسان را با خداوند هم کلام سازد درتمام علوم و کتب درسی مورد بررسی قرارمیگرفت ودرمقاطع کارشناسی وبالاتر مورد موشکافی وآنالیز قرارمیگرفت   وبه صورت تخصصی درتمامی رشته ها ودرتمام ابعاد
( اجتماعی،سیاسی،پزشکی،روانشناسی وغیره)به عنوان تحقیق دردستور کارمحققان ومتخصصان قرارداده
  می شد وبا عمل به این فریضه به صورت کامل وصحیح واز روی آگاهی و شناخت فکری وعملی، بتحقیق که
می توان در راه سعادت دنیا وآخرت بشر گام نهاد وطعم شیرین سعادت وخوشبختی را به صورت فراگیر به کلیه جوامع چشاند.

 

به امید آن روز                                                                سیدمحمد سیدمحمدی

 

                            مجتمع فرهنگی نيايش-مشهد مقدس

 

******

گروه گلبانگ سحر  از توجه خاص جناب اقای سيد محمدی سپاسگزاری می نمايد

[ یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٥ ] [ ٩:۱٦ ‎ب.ظ ] [ سید محمد عبداللهی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

از دست و زبان که برآید-کزعهده شکرش به درآید-بنده همان به که زتقصیر خویش-عذر به درگاه خدای آورد-ور نه سزاوار خداوندیش کس نتواند که به جای آورد. ******************************* مطالب صفحات ویژه را دریابید.این مطالب برای پژوهشگران و علاقه مندان به معارف عمیق اسلامی ایجاد شده است. آماده پاسخگویی سوالات دوستان هستیم شماره تلگرام09218305249
بایگانی مطالب
امکانات وب
مشاهده کامل آمار
a