قنوت سپیده دم
پایگاه اختصاصی سید محمد عبداللهی 
قالب وبلاگ
سایت های مفید
پیوندهای مفید

سلام

می دونم خیلی دیر اومدم اما ...

وَ إِذْ أَخَذْنا مِیثاقَ بَنِی إِسْرائِیلَ لا تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللَّهَ وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً وَ ذِی الْقُرْبى وَ الْیَتامى وَ الْمَساکِینِ وَ قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً وَ أَقِیمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّکاةَ ثُمَّ تَوَلَّیْتُمْ إِلاَّ قَلِیلاً مِنْکُمْ وَ أَنْتُمْ مُعْرِضُونَ

از این آیه  هفت نکته بیان شد امروز ادامه این نکات بررسی می شه ان شاءالله

 1.       احسان باید همراه با ادب و بدون منت باشد .در کنار احسان ،جمله وَ قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً آمده .

2.     اگر چه به همه مردم نمی توان احسان کرد ،ولی با همه  می توان خوب سخن گفت .( پس احسان به همه مردم تا حد امکان لازمه )

3.   برخورد خوب و گفتار نیکو ،نه تنها با همه مسلمانان ،بلکه با همه مردم لازم است (در ایه کلمه لِلنَّاسِ آمده است نه مومن یا مسلم )

4.   ضمن پرداخت زکات ،احسان به مستمندان و ایتام هم نیز لازم است .(در آیه هر دو موضوع آمده)

5.    نماز و رابطه با خداوند ،از زکات و رابطه با فقرا جدا نیست

6.    نماز و زکات د ر ادیان دیگر موجودیت داشته

 7.   بیشتر مردم عهد شکنی می کنند (ثُمَّ تَوَلَّیْتُمْ إِلاَّ قَلِیلاً مِنْکُمْ )

8.   اعتقاد به توحید ،احسان به والدین و ییتام ومساکین ، همراه با دستور پرداخت زکات و برخورد نیکو با مردم ،و به پاداشتن نماز ،نشانه جامعیت اسلام است .

9.     ادای حقوق ،دارای مراتب و مراحل مختلفی است ،اول حق خداوند ،سپس والدین ،سپس خویشاوندان ، سپس یتیمان که کمبود محبت دارند و آنگاه مساکین که کمبود مادیات دارند

 10.  تمام احکام اعتقادی ،اخلاقی و فقهی ،میثاق و عهد خدا با انسان است . بعد از میثاق سخن از عقیده توحیدی ،احسان به والدین ،نماز و زکات آمده است.

11.    و آخرین نکته اینکه : از نکات این پست و پست قبلی میشه این نتیجه رو گرفت که : اسلام مجموعه ای است که خوشبختی انسان رو تضمین میکنه ،به شرطی که عضوی از مجموعه را خارج نکرده و مستقل نگاه نکنیم ،باید نماز را در کنار و همراه با ایمان ،احسان ،اخلاق و ایثار دید .

این آیه هم در اینجا به پایان میرسه

اما دو نکته که اول دومیش رو میگم

2-ببخشید که دیر اومدم

1-اگر می خواین از آپدیت و بعضی اخبار وبلاگ مطلع بشید توی خبر نامه ما عضو بشید

ممنون

[ دوشنبه ۱٢ فروردین ۱۳۸٧ ] [ ۱:٢۸ ‎ب.ظ ] [ سید محمد عبداللهی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

از دست و زبان که برآید-کزعهده شکرش به درآید-بنده همان به که زتقصیر خویش-عذر به درگاه خدای آورد-ور نه سزاوار خداوندیش کس نتواند که به جای آورد. ******************************* مطالب صفحات ویژه را دریابید.این مطالب برای پژوهشگران و علاقه مندان به معارف عمیق اسلامی ایجاد شده است. آماده پاسخگویی سوالات دوستان هستیم شماره تلگرام09218305249
بایگانی مطالب
امکانات وب
مشاهده کامل آمار
a