قنوت سپیده دم
پایگاه اختصاصی سید محمد عبداللهی 
قالب وبلاگ
سایت های مفید
پیوندهای مفید

بسم الله الرحمن الرحیم

 

وَ اسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ وَ إِنَّها لَكَبِيرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخاشِعِينَ

 

از شکیبایی و نماز یاری جویید و به راستی این (کار)گران ا ست

مگر بر فروتنان.

بقره آیه 43

1)     صبر و نماز پشتوانه ای در بحران ها مشکلات و حوادث ،صبر توانایی درونی و نماز سرچشمه قدرت همیشگی خدا.(درروایات اومده  حضرت علی هروقت یه مشکلی براشون پیش می اومد نماز می خوندن واین آیه روتلاوت می کردن.وزمانی که بعضی ها  خدمت ائمه می رسیدن،و سوال می کردن آن بزرگواران بااستفاده از این آیه ،نماز و روزه را گره گشای مشکلاتشون می دانستند.)

2)     اگر می خوایم نمازمون عاشقانه باشه ،خشوع رو در خودمان زیاد کنیم.(خشوع مربوط به قلب وروح انسانه ولی خضوع مربوط به اعضای بدنه[جسم انسان].)

3)  اگر می خوایم خشوعمون زیاد بشه باید باورمون به قیامت تقویت بشه.در آیه بعد می خوانیم(البته اگر خواندن قران را ادامه بدیم)خاشعین کسانی هستند که به ملاقات خدا و روز قیامت یقین دارند.

4)       اگه نماز خوندن  برامون سخته معلومه در برابر خدا متکبریم(واندیشه اومانیستی داریم که درعالم هستی محور همه چی رو انسان می دونند) .

5)      نماز انسان را به یاد قدرت بی نهایت خدا میندازه و غیر اورا کوچک جلوه میده،مهر خدا را تو دلها زیاد  کرده ،روحیه توکل را تقویت می کنه(همونی که خیلی از مسلمونای دوآتشه هم ندارن و یکی ازچالش های بسیاری از ما ها با خدا همین توکله!) و انسان را برای مقابله با مشکلات آماده می کنه .

6)   در سیره پیامبر و معصومین خاطرات بسیاری دیده میشه که برای مقابله با مشکلات از نماز مدد می گرفتن.

7)         در تفاسیر معصومین از صبر به روزه تفسیر شده .روشنه که روزه یکی از مصادیق صبرو پایداریه.

8)  استعانت از خدا در آیه ایاک نعبد و ایک نستعین منافاتی با استعانت از آنچه به دستورخودشه نداره.(مثل اینکه در اعتقادات ما در خانه اهل بیت رفتن به دستور خداس که در آیه وابتغوا الیه الوسیلة بهمون اجازه داده درخونه شون بریم. ولی نمی دونم چرا بعضی ها درفهم آیه به این قشنگی و واضحی مشکل دارن. وشایدم دچار بی انصافی شده ان!.)

خیلی زیاد شد ،مگه نه؟فعلا خدا حافظ

 

[ یکشنبه ۱٤ بهمن ۱۳۸٦ ] [ ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ ] [ سید محمد عبداللهی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

از دست و زبان که برآید-کزعهده شکرش به درآید-بنده همان به که زتقصیر خویش-عذر به درگاه خدای آورد-ور نه سزاوار خداوندیش کس نتواند که به جای آورد. ******************************* مطالب صفحات ویژه را دریابید.این مطالب برای پژوهشگران و علاقه مندان به معارف عمیق اسلامی ایجاد شده است. آماده پاسخگویی سوالات دوستان هستیم شماره تلگرام09218305249
بایگانی مطالب
امکانات وب
مشاهده کامل آمار
a