قنوت سپیده دم
پایگاه اختصاصی سید محمد عبداللهی 
قالب وبلاگ
سایت های مفید
پیوندهای مفید

بوی محرمش می یاد خیمه و پرچمش می یاد

 

باز مدتي اين مثنوي تاخير شد!(تاخير از بي توفيقيست ني چيز دگر)

 

يكي از دوستان عزيزجمله اي رو به آخرين جمله يادداشت قبليمون افزوده بودند كه :مهمتر از همه كو حال عمل!

 

يه نگاهي به حال وروز خودم انداختم ،و منصفانه به حرف ايشون فكر كردم ،ديدم حد اقل در مورد من يكي كه متاسفانه نويسنده اين سطور هم هستم كاملا درسته.

 

دوست عزيزمون جناب حاج آقا قمي كه به تازگي به گروه گلبانگ پيوستن در بيمارستان به سر مي برن وشايد هم  با لطف و عنايت خداي مهربون تا اين لحظه كه اين متن رو مينويسم عملشون با موفقيت انجام شده و مرخص شده باشن.به هرحال براشون دعا مي كنيم بهبودي پيدا كننوزودي بيان پيشمون.

 

خوب از هرچه بگذريم سخن دوست خوشتر است....

 

واما ادامه بحث

 

يكي از آياتي كه در آن از اقامه نماز يادشده آيه 3 سوره بقره ( دومين و بزرگترين سوره قرآنه)

پس از اين كه درآيه قبل قرآن ابزارهدايت پرهيزكاران ومتقين معرفي شده از آيه سوم تاششم  پرهيزكاران را معرفي مي كنه

خب اول آيه رو با هم بخونيم

 

الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقِيمُونَ الصَّلاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ

 

(پرهيزكاران) كساني هستندكه به غيب ايمان دارندو نماز را به پاى مى‏دارند و از آنچه به آنان روزى داده‏ايم، انفاق مى‏كنند.

 

1-قرآن، هستى را به دو بخش تقسيم مى‏كنه: عالم غيب  و عالم شهود. متّقين اونايي هستن كه به كلّ هستى ايمان دارن، ولى ديگران تنها آنچه را قبول مى‏كنن كه براشون محسوس باشه. حتّى توقّع دارن كه خدا راهم با چشم سر ببينن و چون نمى‏بينن، نمى‏خوان بهش ايمان بيارن. خوندين كه برخي از يهوديا به حضرت موسى گفتن: «لن نؤمن لك حتّى نَرى اللّه جهرة»  ما هرگز به تو ايمان نمى‏آوريم، مگر آنكه خداوند را آشكارا مشاهده كنيم. !!
همين طرزفكر درباره‏ى قيامت نيز اينه كه: «ما هى الاّ حياتنا الدنيا نموت و نحيا و ما يهلكنا الاّ الدّهر»  جز اين دنيا كه ما در آن زندگى مى‏كنيم، دنياى ديگرى نيست، مى‏ميريم و زنده مى‏شويم و اين روزگار است كه ما را از بين مى‏برد. !
خب به هرحال اينم يه جور فكره ديگه ،چنين افرادى هنوز از زندگي حيووني پاشون رو فراتر نذاشتن و راه شناختو معرفتو منحصر به محسوسات مى‏دونن و مى‏خوان همه چيز رو از طريق حواسّشون بفهمن،
متّقين به جهان غيب ايمان دارن، جهاني كه برتر از علم و فراتر از علمه. در درونِ ايمان، عشق، علاقه، تعظيم، تقديس و ارتباط وجودداره، ولى در علم، نه.

 

2-بعضيا فكر مي كنن كه تنها باور قلبي به خدا داشتن كافيه(اين نوع نگرش در كلام مسيحي موج مي زنه و البته در ميون گروه اندكي از متكلمين ما هم رواج داره)اما در اين آيه در كنار ايمان به غيب ، اعمالي همچون نماز وانفاق هم قرار داره.

 

3-پس از اصل ايمان ، مهمترين اصل ،اقامه‏ى نماز(يعني نماز اولين دستوره) و همچنين اصل انفاقه. (در جامعه‏ى الهى كه حركت وسير الى اللّه دارد، اضطراب‏ها و ناهنجارى‏هاى روحى و روانى و كمبودهاى معنوى، با نماز تقويت و درمان ميشه و خلأهاى اقتصادى و نابساما نى‏هاى ناشى از آن، با انفاق پر و مرتفع ميشه.پس اين شعر سعدي يه دليل ومنطق ديني نداره كه: عبادت بجز خدمت خلق نيست... به تسبيح و سجاده و دلق نيست.در آموزه هاي اسلام هردو با هم عبادت و بندگي خدارو كامل مي كنه.)

 

4- از اين آيه مي فهميم كه برگزارى نماز، بايد دائمى باشه نه موسمى و مقطعى. چون فعل مضارع«يقيمون الصلوة»درعربي دلالت بر استمرار داره.

 

5-اقامه نمازيكي از نشونه هاي پرهيزكاران به شمار مياد(هدي للمتقين)

 

6- وهركي ميخواد راه درست روكه همون راه خداست رو تاآخرش بره ،جاده اش فقط نمازه .(جاده هاي ديگه خيلي معلوم نيس امن باشه و ادمو تا مقصدبرسونه)

 

7-در اهميت اين فريضه آسموني همين بس كه در كنارايمان به غيبو كتاباي آسموني و باور قطعي به رستاخيز اومده.

 

                                          ********

 

           آنان را در ركوع و سجود مى‏بينى فضل و خشنودى خدا را خواستارند

       علامت [مشخصه] آنان بر اثر سجود در چهره‏هايشان است اين صفت ايشان است

                                   سوره الفتح, آيه ۲۹ 

 

باز این چه شورش است که در خلق عالم است

[ دوشنبه ۱٧ دی ۱۳۸٦ ] [ ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ ] [ سید محمد عبداللهی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

از دست و زبان که برآید-کزعهده شکرش به درآید-بنده همان به که زتقصیر خویش-عذر به درگاه خدای آورد-ور نه سزاوار خداوندیش کس نتواند که به جای آورد. ******************************* مطالب صفحات ویژه را دریابید.این مطالب برای پژوهشگران و علاقه مندان به معارف عمیق اسلامی ایجاد شده است. آماده پاسخگویی سوالات دوستان هستیم شماره تلگرام09218305249
موضوعات وبلاگ
بایگانی مطالب
امکانات وب

a