قنوت سپیده دم
پایگاه اختصاصی سید محمد عبداللهی 
قالب وبلاگ
سایت های مفید
پیوندهای مفید

با یاری خداوند و تشویق دوستان عزیزتونستیم در این مرحله ازمباحث  با استفاده از نوشته های مفسرین برجسته قران به ویژه جناب آقای قرائتی ،سوره های حمد واخلاص مورد بررسی اجمالی قرار دادیم ، و در این شماره آخرین آیه سوره توحید(اخلاص) انتخاب شده که تقدیم می گردد.

و اما یه خواهش:

چون بنا داریم به لطف الهی آیات مربوط به نماز را مورد بررسی قراربدیم ، مارو کمک کنین ودر این کار ارزشمند سهیم بشید. منتظر پیشنهادات شما هستیم.

وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُواً أَحَدُ « و هيچ همتايى براى او نباشد.»

 

كُفْو به معناى شبيه و نظير و مانند است. چنانكه در بحث ازدواج، توصيه شده همسرى انتخاب كنيد كه «كفو» شما باشد. يعنى در دين و اخلاق شبيه و مانند شما باشد.خدا صمد است، يعنى او از ديگران بى‏نياز و همه به او نيازمندند. بنابراين نمى‏تواند همتايى داشته باشد، زيرا همتاى او بايد بى‏نياز از او باشد كه اين با صمد بودن خدا سازگار نيست.آيه قبل، فرزند بودن و فرزند داشتن را از خدا نفى كرد، اين آيه وجود هرگونه همسر را از او نفى مى‏كند. چنانكه در آيه‏اى ديگر مى‏فرمايد: <<ما اتّخذ صاحبةً و لا ولداً>> او نه همسرى انتخاب كرده و نه فرزندى دارد.

 

پيام ها :

1- نه در ذات، نه در صفات و نه در افعال، هيچ كس و هيچ چيز شبيه و مانند خداوند نيست. <<و لم يكن له كفوا احد>>

2- خداوند شبيه ندارد تا بتواند شريك او در امور هستى گردد. <<و لم يكن له كفوا احد >>«والحمد للّه ربّ العالمين»

 

[ پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۸٦ ] [ ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ ] [ سید محمد عبداللهی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

از دست و زبان که برآید-کزعهده شکرش به درآید-بنده همان به که زتقصیر خویش-عذر به درگاه خدای آورد-ور نه سزاوار خداوندیش کس نتواند که به جای آورد. ******************************* مطالب صفحات ویژه را دریابید.این مطالب برای پژوهشگران و علاقه مندان به معارف عمیق اسلامی ایجاد شده است. آماده پاسخگویی سوالات دوستان هستیم شماره تلگرام09218305249
موضوعات وبلاگ
بایگانی مطالب
امکانات وب

a