قنوت سپیده دم
پایگاه اختصاصی سید محمد عبداللهی 
قالب وبلاگ
سایت های مفید
پیوندهای مفید

آیه ۶:اهدِنَــــا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ .

صراط در اصل با سين بود براى هماهنگى با استعلاء (از اصطلاحات علم تجوید و زیبا خوانی قرآن)حرف «طاء» سين را تبديل به صاد كردند چون صاد هم مانند طاء از حروف مستعليه است.

كلمه‏ى «صراط»  بيش از چهل مرتبه در قرآن آمده است.واژه صراط در قرآنهميشه به صورت مفرد آمده زيرا معلوم است كه راه روشنِ راست بيش از يكى نمى تواند باشد.

 

راههاى متعدّدى در برابر انسان قرار دارد كه او بايد يكى را انتخاب كند:

 

 

(انتخاب راه و خط فكرى صحيح، نشانه‏ى شخصيت انسان است)

 

-راه خواسته‏ها وهوس‏هاى خود.


-راه انتظارات وهوس‏هاى مردم.


-راه وسوسه‏هاى شيطان.


-راه طاغوت‏ها.


-راه نياكان و پيشينيان.


-راه خدا و اولياى خدا.

 

امتیازات راه خداواولیاء او:

الف: راه الهى ثابت است، بر خلاف راه‏هاى طاغوت‏ها و هوس‏هاى مردم و

هوس‏هاى شخصى كه هر روز تغيير مى‏كنند.


ب: يك راه بيشتر نيست، در حالى كه راه‏هاى ديگر متعدّد و پراكنده‏اند.


ج: در پيمودن آن، انسان به مسير و مقصد مطمئن است.


د: در پيمودن آن، شكست و باخت وجود ندارد.

صراط مستقیم:

راه مستقيم، راه خداست. «انّ ربّى على صراطٍ مستقيم» 
راه مستقيم، راه انبياست. «انّك لَمِن المرسلين على صراطٍ مستقيم» 
راه مستقيم، راه بندگى خداست. «و أنِ اعبدونى هذا صراط مستقيم» 
راه مستقيم، توكّل وتكيه بر خداست. «مَن‏يعتصم‏باللّه‏فقدهُدىَ‏الى‏صراطمستقيم» 
راه مستقيم، يكتاپرستى و تنها يارى خواستن از اوست. 
راه مستقيم، كتاب خداوند است. 
راه مستقيم، راه فطرت سالم است.   
راه مستقيم، همان راه ميانه و وسط است كه حضرت على عليه السلام مى‏فرمايد: «اليمين و الشمال مضلّة و الطريق الوسطى‏ هى‏الجادّة»  انحراف به چپ و راست گمراهى و راه وسط، جاده‏ى هدايت است.

انسان، هم در انتخاب راه مستقيم و هم در تداوم آن بايد از خدا كمك بگيرد. مانند لامپى كه

روشنى خود را هر لحظه از نيروگاه مى‏گيرد.


در راه مستقيم بودن، تنها خواسته‏اى است كه هر مسلمان، در هر نماز از خداوند طلب مى‏كند، حتّى رسول‏اللَّه صلى الله عليه وآله و ائمّه اطهار عليهم السلام از خداوند ثابت ماندن در راه مستقيم را مى‏خواهند.
انسان بايد همواره، در هر نوع از كارهاى خويش، اعم از انتخاب شغل، دوست، رشته‏ى تحصيلى وهمسر، راه مستقيم را از خداوند بخواهد. زيرا چه بسا در عقايد، صحيح فكر كند، ولى در عمل دچار لغزش شود و يا بالعكس. پس هر لحظه، خواستن راه مستقيم از خدا، ضرورى است.
راه مستقيم مراتب و مراحلى دارد. حتّى كسانى كه در راه حقّ هستند، مانند اولياى خداوند، لازم است براى ماندن در راه و زيادشدن نورِ هدايت، دعا كنند. «والّذين اهتدوا زادَهم هُدى»

انحراف از مسير مستقيم هدايت :

يكى در عقايد از راه خارج مى‏شود وديگرى در عمل و اخلاق. يكى همه كارها را به خدا نسبت مى‏دهد، گويا انسان هيچ نقشى در سرنوشت خويش ندارد. و ديگرى خود را همه كاره و فعّال‏مايشاء دانسته و دست خدا را بسته مى‏داند. يكى رهبران آسمانى را همچون مردمان عادى و گاهى ساحر و مجنون معرّفى مى‏كند و ديگرى آن بزرگواران را در حدّ خدا مى‏پندارد. يكى زيارت امامان معصوم و شهدا را بدعت مى‏داند و ديگرى حتّى به درخت و ديوار، متوسل شده و ريسمان مى‏بندد. يكى اقتصاد را زير بنا مى‏داند و ديگرى، دنيا و امورات آن را ناديده مى‏انگارد.
در عمل نيز يكى غيرت نابجا دارد و ديگرى همسرش را بى حجاب به كوچه و بازار مى‏فرستد. يكى بخل مى‏ورزد و ديگرى بى‏حساب سخاوت به خرج مى‏دهد. يكى از خلق جدا مى‏شود و ديگرى حقّ را فداى خلق مى‏كند.
اينگونه رفتار وكردارها، انحراف از مسير مستقيم هدايت است.

 امامان نمونه عینی راه راست

در روايات آمده است كه امامان معصوم عليهم السلام مى‏فرمودند: راه مستقيم، ما هستيم. يعنى نمونه‏ى عينى و عملى راه مستقيم و اسوه و الگو براى قدم برداشتن در راه، رهبران آسمانى هستند. آنها در دستورات خود درباره‏ى تمام مسائل زندگى از قبيل كار، تفريح، تحصيل، تغذيه، انفاق، انتقاد، قهر، صلح و علاقه به فرزند و ... ، نظر داده و ما را به اعتدال و ميانه‏روى سفارش كرده‏اند. جالب آنكه ابليس در همين صراطِ مستقيم به كمين مى‏نشيند.

ادامه دارد

 

 

[ شنبه ۱۳ امرداد ۱۳۸٦ ] [ ٦:٤٩ ‎ب.ظ ] [ سید محمد عبداللهی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

از دست و زبان که برآید-کزعهده شکرش به درآید-بنده همان به که زتقصیر خویش-عذر به درگاه خدای آورد-ور نه سزاوار خداوندیش کس نتواند که به جای آورد. ******************************* مطالب صفحات ویژه را دریابید.این مطالب برای پژوهشگران و علاقه مندان به معارف عمیق اسلامی ایجاد شده است. آماده پاسخگویی سوالات دوستان هستیم شماره تلگرام09218305249
موضوعات وبلاگ
بایگانی مطالب
امکانات وب

a