قنوت سپیده دم
پایگاه اختصاصی سید محمد عبداللهی 
قالب وبلاگ
سایت های مفید
پیوندهای مفید

 

سلام دوستان عزيز

در جريان ديد و بازديدهای روزانه وبلاگی٬ مطلب زير رو از وبلاگ زيبای در جستجوی معنا برای اين پست انتخاب کرديم که آن راتقديم حضور شما فرزانگان مهربان می کنيم.

نکته:

بر اساس آموزه های اسلامی فلسفه اصلی عبادت ها اظهار بندگی و عشق به معبود و محبوب هستی بخش است ،وما هر گز به خاطر آثار مثلا بهداشتی و اجتماعی نماز رو نمی خونيم و رو به قبله نمی کنيم گرچه ،چون که صد آمد نود هم پيش ماست.و باورمون اينه که عبادات آثار بسياری دارند که اگر با شرايط خودشون به جاآورده شوند به انجام دهنده شون خواهد رسيد

اما برخی از آثار را که به برکت پيشرفت علوم تجربی توسط دانشمندان و کارشناسان بيان گرديده است را برای خواننده های عزيز می نگاريم.

و اما اصل بحث

برخي كارشناسان معتقدند كه نماز خواندن تنهاي غذاي روح انسان نيست، بلكه جسم انسان ها را نيز تقويت كرده و آنها را در مبارزه با مشكلات روزمره ياري مي دهد. هنگامي كه چشم ها در حالت نماز ثابت و بي حركت مي ماند، جريان فكر و انديشه هم خود بخود آرام شده و در نتيجه تمركز فكر افزايش مي يابد.كارشناسان بر اين باورند كه ثابت ماندن چشم، باعث بهبود ضعف و نواقصي مانند نزديك بيني مي شود و به لحاظ رواني اين حالت باعث افزايش مقاومت عصبي فرد شده و بي خوابي و افكار ناآرام را از انسان دور مي كند

آنان مي گويند: ايستادن در حالت نماز باعث تقويت حالت تعادلي بدن شده و قسمت مركزي مخچه (محل كنترل اعمال و حركات اراده اي) را تقويت مي كند كه اين عمل باعث مي شود فرد با صرف كمترين نيرو و انرژي، به انجام صحيح حركات بعدي بپردازد.كارشناس مركز مشاوره و خدمات روانشناسي دانشگاه هرمزگان مي گويد: نماز بالا قسمت فوقاني بدن را پرورش داده، ستون مهره ها را تقويت كرده و آنرا در حالت مستقيم نگاه مي دارد.

محمد رسولي ايسيني افزود: نماز همچنين براي انجام حركات، محدود نمودن و ثابت كردن فكر به منظور تمركز (فكر) به بدن آرامش مي دهد.
تقويت احشاء و ماهيچه هاي شكم، حفظ سلامت دستگاه گوارش و رفع يبوست مزمن، سوء هاضمه و بي اشتهايي از ديگر خواص نماز خواند البته در حالت ركوع است.اين كارشناس، رفع تنبلي كبد، طحال، لوزالمعده و كليه ها، برطرف كردن دردها و ناراحتي هاي ناحيه شكم، ماساژ دادن دستگاههاي داخلي موجود در شكم و نگهداري ستون فقرات و مهره هاي كمر در وضعيت صحيح و مطلوب و كمك به نرمي و قابليت انعطاف كمر از ديگر خواص طبي ركوع در نماز عنوان كرد.

رسولي ايسني ادامه داد: در حالت ركوع ماهيچه هاي اطراف ستون مهره ها منبسط مي شود كه در متعادل و آرام كردن اعصاب سمپاتيك مؤثر است. حالت ركوع در نماز در همان وقت تعيين شده (خواندن ذكر) باعث تقويت عضلات صورت و گردن، ساق پاها و رانها مي شود كه البته در سرعت بخشيدن به جريان خون در قسمت هاي مختلف بدن منتهي مي شود.

اين كارشناس گفت: تنظيم متابوليسم بدن، فراهم نمودن زمينه از بين رفتن اكثر بيماريها از بدن، كمك به افزايش حالت استواري و استحكام مغز و بهبود ناراحتي هاي تناسلي و نارساييهاي تخمدان از ديگر خواص ركوع در نماز است. يك كارشناس ديگر در خصوص خواص نماز اظهار داشت: هنگامي كه نمازگزار به سجده مي رود، ستون مهره هاي او تقويت شده و دردهاي سياتيك وي آرام مي شود.

معصومه پايكار افزود: سجده علاوه بر از بين بردن يبوست و سوء هاضمه، پرده ديافراگم را تقويت كرده و به دفع مواد زايد بدن بدليل فشرده شدن منطقه شكمي كمك مي كند. سجده همچنين باعث افزايش جريان خون در سر شده كه اين امر با تغذيه بهتر بافت هاي پوست صورت، غدد موجود در سر و گردن، ساق پاها و ران و تغذيه اين غدد، باعث حفظ شادابي، زيبايي و طراوت پوست مي شود

اين كارشناس اظهار داشت: حالت سجده بواسطه باز شدن مهره ها از يكديگر، باعث كشيده شدن اعصابي كه قسمتهاي مختلف بدن را به مغز وصل مي كند، شده و اين اعصاب را در يك حالت تعادل قرار مي دهد كه اين عمل براي سلامت انسان بسيار حايز اهميت است. پايكار ادامه داد: سجده همچنين براي زناني كه دچار اختلال يا ناهماهنگي در لگن خاصره و عادت ماهانه مي باشند بسيار مفيد و مؤثر است.وي تصريح كرد: سجده باعث ايجاد آسودگي و آرامش در فرد شده و خشم و عصبانيت را تسكين مي بخشد.

اين كارشناس گفت: استحكام بخشيدن و تقويت عضلات پاها و رانها، كمك به رفع نفخ معده و روده، تقويت كل دستگاه عصبي، تسريع جريان خون در لگن خاصره و نواحي داخل شكم، كاهش فشار خون در دستگاه تناسلي، بهبود فتق بيضه در مردان از خواص طبي نشستن بعد از سجده است.

منبع: سايت ايران هيلرز

 

[ پنجشنبه ۱٧ اسفند ۱۳۸٥ ] [ ٩:۳٦ ‎ب.ظ ] [ سید محمد عبداللهی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

از دست و زبان که برآید-کزعهده شکرش به درآید-بنده همان به که زتقصیر خویش-عذر به درگاه خدای آورد-ور نه سزاوار خداوندیش کس نتواند که به جای آورد. ******************************* مطالب صفحات ویژه را دریابید.این مطالب برای پژوهشگران و علاقه مندان به معارف عمیق اسلامی ایجاد شده است. آماده پاسخگویی سوالات دوستان هستیم شماره تلگرام09218305249
موضوعات وبلاگ
بایگانی مطالب
امکانات وب

a